Umělecké projekty

 

GEORGE GERSCHWIN  - PORGY AND BESS

Málokteré dílo je tak celosvětové a tak nadnárodní jako slavná opera  George Gershwina "Porgy and Bess". Tento potomek židovských emigrantů z Ruska mistrovsky zpracoval dojímavý příběh z komunity kdysi nedobrovolných imigrantů z prostředí černošských obyvatel Ameriky a podal tak znamenitý důkaz, že na vzniku a vývoji jazzové hudby se podílely všechny národy, které přišly do Ameriky, a to rukou společnou a nerozdílnou. Kromě vysloveně jazzové tvorby projevil G. Gershwin výrazné ambice i v oblasti tzv. "vážné hudby" což dokázal kompozicí slavné Rhapsody In Blue a zejména pak již výše zmíněnou operou Porgy And Bess. Toto dílo bylo původně vytvořeno v duchu klasické operní tvorby byť i s jazzovým podtextem a pro klasické interprety. Zhruba v polovině padesátých let minulého století se však tohoto vděčného tématu chopil vynikající dirigent a aranžér R. Garcia a znamenitě, a s citem přepracoval původní Gershwinovu předlohu cíleně pro snad největší velikány jazzového zpěvu - Ellu Fitzgeraldovou a Louise Armstronga.

Vzhledem k tomu, že od té doby nebyla prakticky nikdy tato verze Porgy and Bess veřejně provozována, nabízela se myšlenka uvést tuto vizi v život. Orchestrace díla se ujal skladatel a kontrabasista Vít Fiala, který při své práci mohl vycházet pouze z existující nahrávky tohoto operního díla, a dále pak z klavírního výtahu, který však podával informace pouze o původní ryze operní podobě. Pěveckých partů se ujala mladá nadějná a navíc okouzlující Barbora Řeháčková, jinak iniciátorka tohoto projektu, zde zastupující Ellu Fitzgerald, a toho času v Praze žijící Afroameričan Lee Andrew Davison v roli Louise Armstronga. Trumpetového partu se s přehledem zhostil přední český trumpetista Václav Týfa. Kompletní jazzové jádro pak dotvářejí bubeník Jan Linhart, dále pak Radim Linhart na klavír a autor orchestrace Vít Fiala na kontrabas.

ELVIS PRESLEY NA HAVAJI

Vrcholem kariéry Elvise Presleyho v období začátku 70. let je proslulý koncert z Havaje. Koncert "Aloha from Hawaii" se stal 14. ledna 1973 prvním celosvětově přes družici vysílaným koncertem, a živě ho sledovala 1,5 miliardy lidí. Dvojalbum z tohoto koncertu se hned dostalo na první příčku hitparády, když si jej jen v USA koupilo kolem 5 milionů posluchačů. Na tomto koncertě zazněly např. písně Steamroller Blues, See See Rider, Early Morning Rain, Burning Love, Blue Suede Shoes, A Big Hunk o' Love, Suspicious Minds, Can't Help Falling in Love a další. Výběr těchto písní v aranžmá kontrabasisty a skladatele Víta Fialy předkládá i tento umělecký projekt. Spoluučinkuje Petr Vondráček se svou rock 'n' rollovou skupinou Lokomotiva.

 

FRANZ VON SUPPÉ -  VELKÁ INSTRUMENTÁLNÍ MŠE

Petr Chromčák téměř dva roky připravoval k provedení "Velkou instrumentální mši" (Grosse instrumental Messe) od skladatele Franze von Suppé. Grosse instrumental Messe je jedna ze tří mší Franze von Suppé. Dílo ve své době nedošlo premiéry, takže by se jednalo o opravdu světovou premiéru, nikoliv obnovenou. Obsazení orchestru je romantické, dále je tam kvartet sólistů a velký sbor. Dílo trvá okolo 75 minut. Kromě klasické liturgie včetně Offertoria a Graduale je dílo zvláštní tím, že začíná a končí vstupní fanfárou, po níž následuje sbor a cappela, který se také s jiným textem objeví před závěrečnou fanfárou. Jde o pozoruhodné dílo autora, který je znám ve světě spíše jako autor lehké múzy, především operet, na tomto díle dokazuje, že je velkým skladatelem i tohoto žánru. Skladba je pro všechny velkým překvapením, neboť se zde autor představuje jako veliký kontrapunktista. Toto dílo bylo zařazeno na festival Dvořákova Olomouc a zaznělo i v kostele ve Svatém Mořici.