Umělecký životopis

 

Petr Chromčák vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně - obor dirigování orchestru a sboru u profesorů Jílka, Pinkase, Vronského, Mátla a Pančíka. Své umělecké vzdělání si dále rozšířil v letech 1989-1990 formou stipendia na Bachakademii ve Stuttgartu u profesora Rillinga. 

 

 

Petr Chromčák se stal uměleckým vedoucím a dirigentem Brněnského akademického sboru, sbormistrem ostravského operního souboru Národního divadla moravskoslezského a Ostravského filharmonického sboru, dirigentem opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banské Bystrici, šéfdirigentem opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, hostoval ve Státní opeře v Praze, v Národním divadle v Brně, v Divadle J.K.Tyla v Plzni a ve Slezském divadle Opava. V r.1987 se úspěšně zúčastnil Bachakademie při festivalu Pražské jaro a dirigoval v přímém přenosu německé televize ARD vynikající soubor  Stuttgarter Kammer-orchester a Gächingen Kantorei Stuttgart. V letech 1997-1998  byl angažován na muzikál Phantom der Oper německého skladatele Hoffmanna. 

 

V Hamburku dirigoval premiéru muzikálu Les Miserables, který napsal anglický skladatel John Du Prez. V roce 2001 doprovázel na 5. Flétnovém festivalu v Konzerthausu ve Vídni přední rakouské flétnisty. V roce 2003 byl pozván agenturou Landa 2 k nastudování projektu Rockquiem v Obecním domě v Praze. V dubnu řídil Orchestra Haydn di Bolzano e Trento a sbor Almagesto Vocale Milano. V červnu 2006 dirigovat zahajovací koncert festivalu Gdanskie Lato Muzyczne s Polskou Filharmonii Baltickou Gdaňsk.  V září 2007 dirigoval na festivalu Bezručova Opava 1. varhanní koncert Petra Ebena. V říjnu 2007 dirigoval na Multimedia Amber Road Festivalu v Kaliszi koncert s mezinárodním sólistickým obsazením z děl L. van Beethovena. 

 

 

V listopadu 2007  byl pozván k nastudování chansonů Edith Piaf s Radkou Fišarovou a Filharmonii Hradec Králové. V letech 2009 a 2011 dirigoval zahajovací koncerty festivalu Gdanskie Lato Muzyczne s Polskou Filharmonii Baltickou Gdaňsk.. V květnu 2010 provedl se sólisty, Českým filharmonickým sborem a Moravskou filharmonií Olomouc světovou premiéru Suppého "Velké instrumentální mše" na festivalu Dvořákova Olomouc V roce 2012 dirigoval cyklus symfonických básní Má vlast s Janáčkovou filharmonií Ostrava u příležitosti státního svátku České republiky, v roce 2013 pak Slovanské tance Dvořáka taktéž u příležitosti státního svátku a v roce 2014 pak Novosvětskou symfonii A. Dvořáka. V roce 2013 nastudoval baletní představení Louskáček Petra Iljiče Čajkovského s Filharmonii Częstochowskou im. Bronisława Hubermana v polské Czestochowe.

 

Od roku 1999 je pravidelným hostem Mezinárodního hudebního festivalu Carla Ditterse von Dittersdorf. Účastní se na festivalu Bezručova Opava s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Pravidelně diriguje Novoroční koncerty s Jihočeskou komorní filharmonií v Českých Budějovicích, Německu a Rakousku. V roce 2015 dirigoval závěrečný koncert festivalu Smiřické svátky hudby, kde doprovázel Jaroslava Svěceného s Virtuosi Pragenses.  Petr Chromčák pravidelně spolupracuje s Českou televizi a nahrává pro Český rozhlas.

 

V roce  2013 byl za svůj přínos evropské kultuře Petr Chromčák oceněn "Evropskou cenou za uměleckou a kulturní činnost", kterou uděluje Evropská unie umění.

 

 

V roce 2015 byl za své zásluhy o propagaci hudby ve světě oceněn na Krymu Fondem podpory, rozvoje a propagace myšlenek míru „Cenou za mír“ Ruské federace.